Problem prawa autorskiego w kontekście sztucznej inteligencji

Categories:

Autor tekstu: Arturs @Skrivanek

Wraz ze wzrostem ilości utworów generowanych przez AI , pojawia się wiele nowych wyzwań dla przedsiębiorstw i specjalistów, którzy na co dzień zajmują się własnością intelektualną. Projekty graficzne, obrazy, a nawet poezja mogą być generowane za pomocą aplikacji AI.

Chociaż wszyscy, w tym osoby pracujące w branży tłumaczeniowej, są zachwyceni perspektywą nieograniczonych możliwości oferowanych przez tę nową technologię, nie została ona jeszcze prawnie uregulowana. Ma to poważne konsekwencje, zwłaszcza dla przedsiębiorstw lub freelancerów, którzy chcieliby korzystać z treści generowanych przez AI w swojej działalności zawodowej, a także dla zwykłych użytkowników zainteresowanych dzieleniem się treściami, które stworzyli. Czy wygenerowali? A może podpowiedzieli AI, aby je stworzyła lub wygenerowała?

W czym tkwi więc problem? Użytkownik daje AI podpowiedź, co ma wygenerować, i AI generuje „coś”. Następnie użytkownik bierze to „coś” i robi z tym, co mu się podoba, prawda? No cóż, nie jest to takie proste. Jak zawsze, gdy coś musi być regulowane przez prawo.

Czy dzieło wygenerowane z pomocą sztucznej inteligencji powinno być chronione prawami autorskimi? Jeśli tak, kto jest ich właścicielem: firma posiadająca technologię AI, osoba, która zleca aplikacji AI wygenerowanie czegoś, czy może nikt?

Co z indywidualnym charakterem takiego dzieła? Procesy uczenia maszynowego, które leżą u podstaw generowania treści AI, prowadzą do znacznego podobieństwa i powtarzalności utworów pochodzących z danej wersji aplikacji AI. To z kolei rodzi wątpliwości, czy takie utwory rzeczywiście są przejawem działalności twórczej.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym szerzej omawiamy problem prawa autorskiego w kontekście wytworów sztucznej inteligencji: https://skrivanek.pl/problem-prawa-autorskiego-w-kontekscie-sztucznej-inteligencji/

Zajmujemy się tłumaczeniem tekstów ze świata biznesu od ponad 30 lat, łącząc w Skrivanku najnowsze technologie, kulturę i wiedzę ekspercką. W przypadku jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Photo by Google DeepMind on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *